Priene


Priene ; Güllübahçe kasabasına oldukça yakın olup Söke merkezine 15 km. mesafededir. Milet'li ünlü mimar Hippodamos'un planına göre kurulmuş olan Priene antik şehir, surlarla çevrili olup, üç girişlidir. Priene kelime anlamıyla "Hisar Yurdu" anlamına gelmekte olup, eski deniz kenarı kentlerden biri olarak biliniyordu.

M.Ö.494'de İon-Pers (Lade Deniz) Savaşı'nda Priene İonlar ile birlikte 12 gemiyle Perslere karşı savaştı ve Milet antik kenti gibi savaşı kaybedip, yakılıp yıkıldı. M.Ö. 350 Yılında kent tekrar inşa edildi ve "Naulokhos" adlı bir limana sahip idi. Çevredeki törenleri Priene'liler yönetirdi. Bu da kentin önemini artırdı.

Priene Antik Kentinde; M.Ö.6. Yüzyılda Filozof ve Hukukçu "Bias" yaşadı. "Çoğunluk Kötü" veya "Kaba kuvvet ile değil, ikna ederek kazanın" sözleri çok ünlüdür. Buranın yeni kuruluşunda B.İskender tarafından yardım edildiğinden, B.İskender'e ait oturduğu ev de bulunmaktadır. Ayrıca Athena Tapınağı, Kutsal Stoa, Agora denilen Pazar yeri Tiyatro ve kent planlaması görülmeye değerdir.

Didim Resimleri

Antik Kentler

Didim Rehberi